شش رهنمود برای گرفتن بله در مذاکره

راجر فیشر، ویلیام یوری و بروس پاتون، در کتاب انقلابی خود به دنبال بله: مذاکره بدون توافق (پنگوئن، 2011)، امکان مذاکره یکپارچه را به جهانیان معرفی کرده اند. نویسندگان به دنبال بله توضیح می دهند که برای بدست آوردن بله نیازی به جنگ و نزاع و یا مذاکره باخت و برد نیست. در عوض، آنها استدلال می کنند که مذاکره کنندگان باید به دنبال استراتژی هایی باشند که سود هر دو طرف را منتفع کند. با گوش دادن به درخواست های دو طرف، با رفتار صحیح و بررسی ارزش ها به صورت مشترک می توان راهی برای بدست آوردن بله پیدا کرد و نیاز تکیه بر تکنیک های چانه زنی و غیر ضروری را کاهش داد.

     1. دور نگاه داشتن افراد از مشکل

در حین مذاکره، بسیار راحت می توان احساسات، عقاید، ارزش های طرف مقابل را که در ارتباط با مذاکره است، فراموش کرد. بر طبق کتاب به دنبال بله زمانی که سو تفاهم ها و درگیری ها در مذاکره به وجود می آیند باید به طور مستقیم به آنها رسیدگی کرد نه اینکه سعی با امتیازات سعی بر حذف آنها کرد. تلاش کنید وضعیت را از نگاه طرف مقابل تصور کنید. همواره سعی کنید تا نظر افراد را جویا شوید (فهم ادراک طرف های مذاکره و اجتناب از تمایل به سرزنش از مهارت های کلیدی مذاکره می باشد).

    2. تمرکز کردن بر منافع، نه موقعیت ها

در هدف ما برای رسیدن به بله، باید از طریق سوالاتی مانند “چرا این مورد برای شما مهم است؟” به انگیره طرف مقابل پی برد تا بر اساس آن هم انگیره فرد را بتوان به نحوی تحریک کرد هم از آن طریق منافع خود را بر اساس موقعیت فرد مقابل در نظر گرفت. با دانستن انگیزه های افراد می توان شانس بیشتری برای بدست آوردن بله ایجاد کرد.

   3.کنترل کردن احساسات

از امکان بیان احساسات و نظرات طرفین مذاکره اطمینان حاصل کنید. اجازه دادن برای بیان احساسات و نظرات افراد به سود هر دو طرف خواهد بود. بر اساس گفته های نویسندگان کتاب به دنبال بله وقتی افراد احساسات خود را نشان می دهند، احتمال اینکه بر روی مسائل بیشتر تمرکز کرده و به دنبال حل آنها باشند، بیشتر می شود.

   4. ابراز قدردانی

فیشر در تمام دوران حرفه خود در پیشروی مذاکرات یکپارچه،  ابراز قدردانی را به عنوان وسیله ای برای از بین بردن نفوذدانسته و بر آن تأکید کرده است. هیچ کسی احساس عدم قدردانی را دوست ندارد (بخصوص در مذاکرات). کتاب به دنبال بله، ابراز قدردانی را به عنوان یکی از مهارت های مذاکره که برای ارتباط و درک بیشتر افراد مورد استفاده قرار می گیرد، بیان کرده است.

   5.پیغام خود را بصورت مثبت بیان کنید.

برقراری ارتباط با یک روش مثبت بسیار کاراتر از سرزنش و انتقاد می تواند ما را برای رسیدن به بله یاری کند.

   6. اجتناب از چرخه عمل و عکس العمل

طبق نظر فیشر پرهیز از بازی عمل و عکس العمل که یکی از اشتباهات رایج در مذاکره می باشد، ضروریست. گاهی اوقات وقتی طرف مقابل به صورت قوی نظر خود را بیان می کند، با اینکه شما مخالفتی ندارید ولی طبق عملی که فرد مقابل انجام داده شما هم به عنوان عکس العمل انتقاد یا مخالفت می کنید. این چرخه می تواند طرفین را از رسیدن به یک مذاکره برد-برد دور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *