بازاریابی حلقه بسته

وقتی صحبت از بازاریابی می شود همه به دنبال یافتن اثربخش ترین استراتژی ها هستند. بازاریابی حلقه بسته Closed Loop Marketing  که به CLM نیز معروف است، از جمله استراتژی هایی است که شرکت های بسیاری در چند سال اخیر به آن رجوع کرده اند. گزارش ها حاکی از آن است که بازاریابی حلقه بسته ارتباط بهتری با مشتریان برقرار می کند، آگاهی از برند را افزایش می دهد و منجر به فروش بیشتر می شود.

بازاریابی حلقه بسته چیست؟

بازاریابی حلقه بسته نوعی از بازاریابی است که به داده و تفسیر گزارش های حلقه بسته متکی است. بسته بودن حلقه به آن معنی است که دپارتمان هایی که در حلقه قرار می گیرند (مانند دپارتمان فروش) گزارش عملکرد و هر آنچه اتفاق افتاده است را به دپارتمان بازاریابی می دهند، این امر سبب می شود دپارتمان بازاریابی بهترین و بدترین منابع اثرگذار خود را شناسایی کند.

Closed Loop Marketing از زاویه ای دیگر استفاده از تحلیل ها و بینش ها برای خلق کمپین های بازاریابی است که به ROI و بازگشت سرمایه منجر می شود. برای بستن حلقه بازاریابان باید تلاش های خود را، از اولین گام تا زمانیکه تعامل با مشتری منجر به فروش میشود، دنبال و تحلیل کنند. بازاریابی حلقه بسته به بازاریابان این اجازه را می دهد که هریک از سرنخ ها یا لیدهای (lead)، فرصت های موجود و مشتریان را به کمپین های بازاریابی اولیه ای که آنها را به سمت شرکت کشانده است، وصل کند. مهمتر از همه استفاده از این استراتژی به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدامیک از کمپین های بازاریابی که مورد استفاده قرار داده اید منجر به بازگشت سرمایه بیشر برای شرکت شده است.

تا به حال با این مشکل مواجه شده اید که پس از اجرای کمپین های مختلف بازاریابی به نتیجه مطلوب خود نرسید؟ ممکن است احساس کنید نیمی از بودجه ای که صرف تبلیغات کرده اید بیهوده بوده است، اما آیا قادر به تشخیص آن هستید که کدام کمپین ها مفید و کدامیک بی نتیجه بوده اند؟

بازاریابی حلقه بسته

برای بسیاری از بازاریابان راه اندازی و به کارگیری  بازاریابی حلقه بسته سخت و گیج کننده به نظر می رسد. برای آنکه بازاریابی اثرگذار باشید، لازم است این توانایی را داشته باشید که تمام لیدها، مشتریان و بودجه های مصرف شده را به ابتکار بازاریابی که خالق شان بوده، متصل کنید. به این صورت می توانید ارزش هر کمپین را ثابت کنید و نشان دهید چگونه به شیوه ای کارآمدتر به مشتریان دسترسی دارید.

4 مرحله اصلی در بازاریابی حلقه بسته

بازاریابی حلقه بسته به طور عمده به 4 مرحله تقسیم می شود. در این قسمت بخش های بازاریابی حلقه بسته در بازاریابی دیجیتالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. قبل از آنکه به جزئیات هر مرحله بپردازیم، با توجه به تصویر زیر ببینید مراحل CLM به طور کلی به چه گونه اند:

4 مرحله اصلی در بازاریابی حلقه بسته

بازدیدکنندگان (Visitor) افرادی که از سایت شما بازدید می کنند و بر روی مرورگرشان کوکی نصب شده است.

این گام مرحله ورودی به سیستم حلقه بسته است. همانطور که سرنخ ها به واسطه ی استراتژی های فروش و بازاریابی پیشرفت می کند، کوکی ها شما را قادر می سازند تا آنها را به کانال مناسبی نسبت دهید. به عنوان مثال اگر فردی از طریق URL به وسایت شما بیاید از طریق کمپین بازاریابی ایمیلی، یا امکان سرچ، این قابلیت را خواهید داشت تا منبع اصلی آنها را شناسایی کنید. این مورد در واقع قدرت داده ها را نشان می دهد که متکی بر نرم افزارهای تحلیلی بازاریابی هستند. گوگل آنالیتک نمونه ای بسیار پرکاربرد در این مورد است. با نگاه کردن به این داده ها می توانید روندها را شناسایی کنید و کانال ها را مقایسه کنید. به این صورت می توانید موثرترین کانال ها را شناسایی کنید و با اتخاذ استراتژی های مناسب کاربرد آنها را بهینه کنید.

راحت ترین راه برای بستن حلقه آن است که وبسایت تان را به عنوان مرکز تمام فعالیت های بازاریابی تان قرار دهید. سئو سایت ، بازاریابی شبکه اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، لینک های کمکی، جستجوی پولی، و حتی کمپین های آفلاین باید مخاطبان را به سمت وبسایت هدایت کنند. کافی است افراد یک بار وارد وبسایت شما شوند، پس از آن می توانید با کوکی ها فعالیت بازدیدکنندگان را دنبال کنید.

البته فراموش نکنید، قبل از ردگیری مخاطبان آنها را از وجود کوکی ها و بی خطر بودن آنها برای امنیت اطلاعاتشان، آگاه کنید.

بازدیدکنندگان در وبسایت شما به جستجو می پردازند و کوکی ها فعالیت آنها را دنبال می کنند

به محض آنکه ترافیک در وبسایت را شناسایی کردید و مشخص شد این ترافیک مربوط به کدام بخش است، لازم است رفتار بازدیدکنندگانی که ترافیک ایجاد کرده اند را رصد کنید. ببینید کدام صفحات توجه بازدیدکنندگان را جلب کرده است، با استفاده از این اطلاعات و همچنین شناسایی مسیرهایی که مخاطبان را به سمت صفحات پر ترافیک هدایت کرده است، می توانید با در نظر گیری استراتژی های بازاریابی دیجیتالی این مسیر را سریع تر و بهینه تر کنید.

این بخش فنی ترین قسمت در گزارش گیری حلقه بسته است، بخشی که باید اطمینان حاصل کنید که می توانید از طریق اطلاعات کلیدی که بازدیدکنندگان با پر کردن فرم وبسایت در اختیارتان قرار می دهند، با آنها ارتباط برقرار کنید. بدون این بخش اطلاعات شما شامل دو بخش جدا از هم می شود، این بخش این امکان را به شما می دهد که داده های مخاطبان را با رفتار آنها مقایسه کرده و به بهینه ترین روش با آنها ارتباط برقرار کنید.

تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ ها و قرار دادن فرم جذب سرنخ ها (Lead)

برای آنکه ترافیک وبسایت تان را به پول تبدیل کنید باید مشتریان احتمالی و مناسب را برای تیم فروش تان بفرستید، در این مرحله لازم است بازدیدکنندگان را به سرنخی برای تیم فروش تبدیل کنید. به منظور دسترسی به این مهم می توانید بازدیدکنندگان را به صفحه لندینگ وصل کنید و اطلاعات بیشتری از آنها به دست آورید.

مهم تر از آنکه مخاطبان شما از چه طریق وارد وبسایت می شوند، آن است که مخاطبان تان چه کسانی هستند. بسیار ضروری است که بتوانید حلقه را ببندید و قادر باشید مشتریان در حلقه را به منابع ورودی شان ربط دهید، در واقع قادر باشید آنچه به دنبال آن بوده اند را برایشان فراهم کنید. راه به دست آوردن این اطلاعات آن است که بازدیدکنندگان را به سمت صفحه اصلی هدایت کنید که مربوط به کمپین یا ارائه خدمات و محصولات و یا آفرهای ویژه تان است، سپس از آنها بخواهید اطلاعات خود را ثبت کنند، به این صورت اطلاعات تماس مخاطبان خود را خواهید داشت و می توانید در مراحل بعدی آنها را از کمپین های خود مطلع سازید.

تبدیل شدن سرنخ ها به مشتریان و اعتبار دادن به منبع اصلی

حالا زمان آن است که محاسبه کنید این بازدیدها چگونه به فروش منجر شده است. کدام یک از کانال های بازاریابی تان بیشترین نقش را در فروش ایفا کرده است. آیا راهی وجود دارد که بتوانید این فرآیند را برای سایر منابع بهینه کنید؟ بازاریابی حلقه بسته شما را قادر می سازد تا فعالیت هایی که منجر به بیشترین و کمترین فروش می شود را شناسایی کنید.

برای انجام این کار لازم است به تمام سرنخ های خود رجوع کنید و از تیم فروش خود بخواهید منابع اتصال این افراد را شناسایی کرده و اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند. بنابراین زمانی که مشتریان احتمالی با شما تماس می گیرند از آنها بپرسید نحوه ی آشنایی آنها با مجموعه شما به چه صورت بوده است و این اطلاعات را ثبت کنید.

در این مقاله با مفهوم بازاریابی حلقه بسته و مراحل Closed Loop Marketing در بازاریابی دیجیتالی آشنا شدید. سعی کنید موارد عنوان شده را در کسب و کار خود به کار ببرید و هیچ گاه قدرت اطلاعات را دست کم نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *